2024. december 14.

Kijelölt szervezet is teljesítheti a GloBE bejelentést

Megnyugtató válaszok a WTS Klient Globális Minimumadó Konferenciáján

WTS Klient Globe Konferencia

Hamarosan itt az év utolsó napja, amely a GloBE, vagyis a globális minimumadó alanyainak NAV-hoz történő bejelentkezésének is a határideje. Ha a közelgő ünnepeket is beleszámítjuk, akkor igazán alig maradt már idő a bejelentésre, pedig a cégek egy jelentős része még azt sem tudja, vajon az új adó hatálya alá tartozik-e. Miközben az idő sürget, a mulasztási bírság pedig jelentős, a témával kapcsolatban még mindig rengeteg a kérdés. A WTS Klient 2024. december 4-én megrendezett GloBE Konferenciája ezekben a kérdésekben segített eligazodni a résztvevő cégvezetőknek, adózási és számviteli szakembereknek.

WTS Klient Globe Konferencia 2024

kép 1 / 11

Sok a bizonytalan, felkészületlen vállalkozás

2024-ben lépett életbe Magyarországon a Minimumadó törvény, amely szerint a 750 millió eurót meghaladó bevételű multinacionális vállalatcsoportok globális minimumadó fizetésére lesznek kötelezettek. A konferencia iránti nagy érdeklődés ugyanakkor kétségtelenül alátámasztja, és a WTS Klient nem reprezentatív, online felméréséből is kiderült: a vállalatvezetők egy jelentős része, közel egyharmada még abban sem biztos, hogy cégük az új adónem, a globális minimumadó hatálya alá tartozik-e. A felmérés szerint körülbelül ugyanekkora arányban vannak azok a szakemberek, akik egyáltalán nem érzik magukat felkészültnek a témában, és azok is, akik arról sem tudtak, hogy az érintett cégeknek év végéig adatot kell szolgáltatniuk. A válaszadók 70%-a szerint a GloBE szabályrendszere az átlagosnál bonyolultabb, és közülük is 22% véli úgy, hogy az rendkívül bonyolult – ismertette a gyorsfelmérés eredményeit a konferencia elején Szadai András, a WTS Klient adózási üzletágát vezető partnere, a rendezvény házigazdája.

Vannak megnyugtató fejlemények

Bár a bejelentés határideje, vagyis december 31. vészesen közeleg, és az ehhez szükséges GloBE adatlap csak nemrég – mondhatjuk, az utolsó pillanatban – jelent meg a NAV honlapján, ráadásul a mulasztási bírság elérheti akár az 5 millió forintot, vannak megnyugtató fejlemények is.

Igénybe vehetők például különböző mentességek az átmeneti CbCR Safe Harbour vagy az állandó Safe Harbour szabályokkal, és mint az Lars Behrendt, a WTS Németország adószakértőjének előadásából kiderült, arra is kifejlesztett klaszter módszerek vannak már, hogy mi a teendő olyan országokkal (például Kína, India vagy az Egyesült Államok) való érintettség esetén, ahol még nem jelentették be a bevezetést, vagy a közeljövőben még nem látni a bevezetés mikéntjét. Nyilvánvaló ugyanis, hogy ha ezek a gazdaságilag jelentős országok nem vezetik be a GloBE szabályokat, akkor az megnehezíti a magyarországi szabályok alkalmazását vagy az esetlegesen Magyarországot megillető adók beszedését.

A konferencia kerekasztal-beszélgetésén elhangzott az is, hogy a GloBE adatlap benyújtásával kapcsolatban sem kell feltétlenül aggódni: akkor is érdemes benyújtani, ha az adattartalom helytelen, hiszen lesz lehetőség a bejelentés módosítására. Az év végéig teljesítendő hazai bejelentéssel kapcsolatban a hazai csoporttagok dönthetnek akár úgy is, hogy egy általuk kijelölt, magyar csoporttag teljesíti minden magyar csoporttag GloBE bejelentését egy nyomtatványban. Az Európai Bizottság által októberben közzétett DAC9 javaslat alapján pedig valószínűleg lehetőség lesz arra, hogy az adatszolgáltatást (Globe Information Return – GIR) az anyavállalat vagy egy adatszolgáltatásra kijelölt csoporttag teljesítse és információcsere keretében kapják meg azt az érintett uniós tagállamok majd 2026-ban.

GloBE részletszabályok: még várni kell

Bár a fontos részletszabályokat tartalmazó, a globális minimumadó törvényben is említett miniszteri rendelet még nem jelent meg, Dr. Tormáné dr. Boris Szilvia, a Pénzügyminisztérium társasági adózási szakértője igyekezett megnyugtatni a résztvevőket: annak ellenére, hogy a magyar jogi környezetbe az érintett részletszabály még nem került be tételesen, a nemzetközi szintű OECD modellszabályok alkalmazandók a törvény alapelveinek megfelelően.

A GloBE szabályrendszer nemzetközi továbbfejlesztése folyamatos: a legutóbbi nemzetközi tárgyalások célja, hogy a globális minimumadóval kapcsolatos adóelkerülési struktúrák és tranzakciók azonosíthatóvá váljanak, és hogy a tagállamok között uniós és világszinten is lehetővé váljon a kölcsönös adatcsere a globális minimumadó adatszolgáltatásra (GIR) vonatkozóan (DAC9 irányelv javaslat és OECD Multilateral Competent Authority Agreement) – mondta el a minisztériumi szakértő.

A WTS Klient adótanácsadói folyamatosan figyelemmel kísérik a GloBE hazai és nemzetközi szabályozását és örömmel segítenek Önnek eligazodni a témában. Az adótervezés és tanácsadás részeként nem csupán a szabályok részleteit magyarázzuk el, de az Ön vállalatára szabott legoptimálisabb megoldásokat is kidolgozzuk. Forduljon hozzánk bizalommal!

Lépjen velünk kapcsolatba!

Amennyiben bármilyen kérdése vagy megjegyzése van a WTS Klienttel, illetve szakmai anyagainkkal kapcsolatban, töltse ki rövid kapcsolatfelvételi űrlapunkat és hamarosan keresni fogjuk Önt.