Idén több részletben is változtak, illetve változnak az egyszerűsített foglalkoztatásra (EFO) vonatkozó előírások és a gyakorlat Magyarországon. Február 1-jétől módosult a munkáltató által fizetendő közterhek mértéke, július 1-jétől pedig új szabályok lépnek életbe az időbeli korlátozás tekintetében. Az egyszerűsített foglalkoztatást érintő legfrissebb törvénymódosítást, miszerint a mezőgazdaságban dolgozó idénymunkások bizonyos feltételekkel kivételt élvezhetnek az új időkorlát-szabályok alól, április 24-én hirdették ki. Összefoglaltuk a részleteket.
Mi az az egyszerűsített foglalkoztatás?
Az egyszerűsített foglalkoztatás az egyik legkedveltebb atipikus foglalkoztatási forma hazánkban. Ennek alapvető oka a könnyebb, egyszerűbb dokumentáció és a kedvezőbb közterhek.
Az EFO-t alapvetően két jogszabály szabályozza: A munka törvénykönyvéről szóló 2012. évi I. törvény (Mt.) jellemzően a legfontosabb munkajogi korlátokat tartalmazza, illetve azt mutatja be, hogy mely alapvető munkajogi szabályoktól lehet egyszerűsített foglalkoztatás, alkalmi munkavállalás esetén eltérni, míg az egyszerűsített foglalkoztatásról szóló 2010. évi LXXV. törvény (Efo tv.) az adminisztratív részletszabályokat tartalmazza.
Az EFO keretében alapvetően két formát különböztetünk meg: az idénymunkát (mezőgazdasági vagy turisztikai idénymunka) és az alkalmi munkát, ezen belül a filmipari statiszta munkát.
Ami nem változott: az alkalmi munka szabályai
Alkalmi munka jelenleg legfeljebb öt egymást követő naptári napra, és egy naptári hónapon belül összesen legfeljebb 15 naptári napra, illetve egy naptári éven belül összesen legfeljebb 90 naptári napra létesíthető azonos felek között.
A filmipari statiszta továbbra is az a természetes személy, aki a 3711 FEOR-számmal azonosított foglalkozású, feltéve, hogy a tevékenysége a filmalkotás elkészítésében kisegítő – pótolható – jellegű, és az ebből a tevékenységből származó napi nettó jövedelme nem haladja meg a hónap első napján érvényes minimálbér 12%-át 100 forintra kerekítve, vagyis 2025. január 1-jétől a 34 900 forintot.
Alkalmi munkánál az egyszerűsített munkaviszonyban, egy naptári napon foglalkoztatott munkavállalók létszáma továbbra sem haladhatja meg:
- az Mt. hatálya alá tartozó főállású személyt nem foglalkoztató munkáltató esetén az 1 főt,
- 1-5 munkavállaló foglalkoztatásakor a 2 főt,
- 6-20 munkavállaló foglalkoztatásakor a 4 főt,
- 20-nál több munkavállaló foglalkoztatásakor a munkavállalói létszám 20%-át.
Változatlan bejelentési kötelezettség és bérfeltételek
Az egyszerűsített foglalkoztatási jogviszony a felek szóbeli megállapodása alapján, a munkáltató bejelentésével jön létre, de továbbra is érdemes azt írásba foglalni, amihez a NAV honlapján elérhető egy mintaszerződés.
Az egyszerűsített foglalkoztatásra létesített munkaviszony alapján alapbérként, illetve teljesítménybérként – a meghatározott feltételeknek megfelelően – legalább a kötelező legkisebb munkabér 85%-a, garantált bérminimum esetén 87%-a jár. A filmipari statiszta napi nettó jövedelme 2025. január 1. óta nem haladhatja meg a 34 900 forintot.
Az egyszerűsített jogviszonyt a munkavégzés megkezdése előtt elektronikusan, telefonon vagy mobil alkalmazás segítségével be kell jelenteni. A pontos bejelentésre érdemes odafigyelni, hiszen módosításra, visszavonásra visszamenőlegesen nincs mód. A már megtett bejelentést csupán a bejelentést követő két órán belül lehet visszavonni vagy módosítani, illetve, ha a foglalkoztatás a bejelentést követő napon kezdődött vagy a bejelentés egy napnál hosszabb időtartamú munkaviszonyra vonatkozik, akkor a bejelentés napján reggel 9 óráig van lehetőség változtatásra.
Február 1. óta hatályos változások: a napi közteher mértéke
2025. február 1-jétől módosult a munkáltató által fizetendő közterhek mértéke. A közteher számítási alapjának új összegét először a 2025. február 1-je után, vagyis a 2025. február 2-án vagy azt követően keletkezett jogviszonyoknál kellett alkalmazni.
A fizetendő új közteher a munkaviszony minden naptári napjára munkavállalónként:
- mezőgazdasági és turisztikai idénymunkánál a hónap első napján érvényes minimálbér 0,75%-a, azaz 2 200 forint,
- alkalmi munkánál a hónap első napján érvényes minimálbér 1,5%-a, azaz 4 400 forint,
- filmipari statiszta alkalmi munkájánál a hónap első napján érvényes minimálbér 3%-a, azaz 8 700 forint.
Amire még fel kell készülnünk: az időbeli korlátozás új szabályai
Az alkalmi munkától eltérően az idénymunkára, valamint az alkalmi munkára és idénymunkára együttesen vonatkozó időbeli korlátozás egy naptári éven belül legfeljebb 120 nap. Ez az időkorlát a korábbihoz képest nem változott és nem fog változni. 2025. július 1-jétől azonban jelentős változás lép életbe a 120 nap számítását illetően. Míg jelenleg egy munkás csupán ugyanannál a munkáltatónál nem dolgozhat EFO-sként 120 napnál többet egy naptári éven belül, július 1-jétől ez a korlátozás az összes munkáltatóra vonatkozik. Tehát ha valaki több cégnél is dolgozik egyszerűsített foglalkoztatásban, akkor az összes munkáltatójánál az összes EFO-ban eltöltött napja együttesen nem haladhatja meg évente a 120 napot.
Ezt a korlátozási szabályt egészítette ki a 2025. április 24-én kihirdetett jogszabályváltozás. A módosítás a mezőgazdaságban dolgozókat támogatja, hiszen lehetőséget ad arra, hogy esetükben a 120 napos korlátot – magasabb közteherfizetési kötelezettség mellett – további 90 nappal meghosszabbítsák. A kiegészítés majd csak 2026. január 1-jétől lép hatályba, azaz a 2025-ös évre még nem vonatkozik.
Az időbeli korlátozás nyomon követésére a NAV egy elektronikus lekérdezési rendszert vezet be, amely a munkáltatók számára lehetővé teszi, hogy a foglalkoztatás megkezdése előtt ellenőrizzék, hogy a munkavállalónak van-e még “EFO-kerete”.
Az új időkorlát-szabály komoly változást jelent, mivel eddig csak a munkáltató oldaláról volt korlátozva az egyszerűsített foglalkoztatás napjainak száma. A július 1-jétől érvénybe lépő rendszer még szigorúbb keretek közé szorítja az EFO-s munkavállalás lehetőségét: a munkáltatóknak időt kell szánnia arra, hogy ellenőrizzék a munkavállaló keretét, hiszen a NAV visszautasíthatja a bejelentést, ha az már meghaladja a 120 napot.
A WTS Klient bérszámfejtő szakértői több évtizedes és a legkülönbözőbb szektorokban működő ügyfeleknél szerzett tapasztalattal, személyre szabott tanácsadással segítenek a foglalkoztatóknak a jogszabályi keretek betartásában és egyúttal a legoptimálisabb foglalkoztatási konstrukciók kialakításában. Forduljon hozzánk bizalommal!
Jelen cikkünk kizárólag az általános tájékoztatást szolgálja és nem tekinthető tanácsadásnak.