2025. április 3.

Várható változások a beruházások támogatásában

Csökken a minimum beruházási összeg és módosulnak a vállalási feltételek is

beruházások

Még idén tavasszal változások lépnek életbe a hazai beruházások támogatási rendszerében, hamarosan módosul ugyanis az EKD-rendeletként emlegetett, a beruházás ösztönzési célelőirányzat felhasználásáról szóló kormányrendelet (210/2014. (VIII. 27.) Korm. rendelet). A módosítás célja a beruházások egyedi kormánydöntésen (EKD) alapuló támogatási feltételrendszerének modernizálása az aktuális gazdasági környezet, valamint az új beruházásösztönzési stratégia elvárásainak megfelelően.

A várható módosításokat a Külgazdasági és Külügyminisztérium társadalmi egyeztetésre bocsátotta, és 2025. március 21-ig várta a visszajelzéseket.

Akár 2 millió eurós beruházások is kaphatnak támogatást

A rendelet módosítása révén az ország egyes részein már 2 millió eurónak megfelelő forintösszegű beruházások esetén is lehetőség nyílik a támogatás igénylésére. Ezek a régiók Borsod-Abaúj-Zemplén, Heves, Nógrád, Szabolcs-Szatmár-Bereg, Bács-Kiskun, Békés, Csongrád-Csanád, Baranya, Somogy, Tolna és Zala vármegyék vármegyeszékhelynek nem minősülő települései.

A beruházás elszámolható költségeivel kapcsolatos minimum elvárás a beruházás helyének megvalósulásától függően továbbra is sávos marad. A további sávok így alakulnak:

  • 3 millió euró: Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Fejér, Komárom-Esztergom, Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas vármegyék járásszékhelynek nem minősülő településein.
  • 5 millió euró:Salgótarjánban, Miskolcon, Nyíregyházán, Békéscsabán, Pécsett, Kaposváron, Szolnokon, vagy Hajdú-Bihar, Jász-Nagykun-Szolnok, Pest, Fejér, Komárom-Esztergom, Veszprém, Győr-Moson-Sopron és Vas vármegyék járásszékhelynek minősülő településein.
  • 10 millió euró: Győr, Székesfehérvár, Tatabánya, Szekszárd, Kecskemét, Szombathely, Veszprém, Zalaegerszeg, Debrecen, Szeged és Eger településeken.
Változó vállalási feltételek

Jelentősen változnak a beruházások támogatásához kapcsolódó vállalások is. A két fő vállalási elemnek létszámfenntartás helyett a bértömegnek (5 millió euró bértömegtöbblet a fenntartási időszak alatt) és az árbevételnek (25 millió euró árbevételtöbblet a fenntartási időszak alatt) kell lennie. Ezek mellett azonban várhatóan az alábbi vállalásokra is szükség lesz:

  • egy főre jutó bértömegnövelés vagy
  • egy főre jutó árbevételnövelés vagy
  • legalább 25 új munkahely teremtése.

A fentieken túlmenően pedig legalább kettő vállalás teljesítése is szükséges az alábbiak közül:

  • K+F munkahely teremtése,
  • K+F költségek növekedése,
  • 100 km-en belüli beszállítók előírt arányának elérése a környezeti terhelés csökkentése érdekében,
  • saját előállítású megújuló energia használata, szintén a környezeti terhelés csökkentése érdekében,
  • duális képzésben vagy hallgató munkaszerződéssel, esetleg szakképzési munkaszerződéssel alkalmazottak létszámának növelése.

A várható módosításokból egyértelműen látszik, hogy a beruházások támogatásánál a korábbiakhoz képest jobban előtérbe került az innováció és a környezetvédelem, illetve az is, hogy a foglalkoztatottság növekedése helyett az átlagbérnövekedés válik hangsúlyosabbá, ezzel támogatva a nagyobb hozzáadott érték előállítását, szemben az alacsonyabb hozzáadott értékű tömegtermelés támogatásával.

A WTS Klient pénzügyi menedzsment üzletágának tapasztalt szakértői szívesen adnak naprakész információt ügyfeleinknek a beruházások támogatásával kapcsolatos lehetőségekről, törvényi feltételekről, illetve a támogatások pénzügyi elszámolásával kapcsolatban is készséggel segítenek. Forduljon hozzánk bizalommal, ha szakértőre van szüksége!

Jelen cikkünk kizárólag az általános tájékoztatást szolgálja és nem tekinthető tanácsadásnak.

Lépjen velünk kapcsolatba!

Amennyiben bármilyen kérdése vagy megjegyzése van a WTS Klienttel, illetve szakmai anyagainkkal kapcsolatban, töltse ki rövid kapcsolatfelvételi űrlapunkat és hamarosan keresni fogjuk Önt.