2025. február 25.

Gyógyszeradóra jutó áfa: közeledik a visszatérítési határidő!

Gondolja át időben az igényérvényesítés módját!

C0218 Gyogyszeradora Juto Afa 1600x600

2025. április végén, alig több, mint két hónap múlva lejár a gyógyszeradóra jutó áfa, vagyis a gyógyszergyártó és gyógyszerforgalmazó cégek által befizetett szektorális különadóra tekintettel visszaigényelhető áfa visszatérítésére nyitva álló határidő. A visszaigénylés lehetősége a magyar vonatkozású, C-248/23. számú, Novo Nordisk-ügyben született európai bírósági döntésnek köszönhető, és a határidő is a döntésnek az EU Hivatalos lapjában történő megjelenéséhez igazodik, vagyis az attól számított 180 napnak felel meg.

A gyógyszeradóra jutó áfa visszamenőleges visszaigénylése remek lehetőséget jelent a gyógyszeripari vállalkozásoknak a cash-flow helyzetük javítására, így minden jogosultnak érdemes élni ezzel. Az áfa-visszatérítés mellé késedelmi kamatot is kérhetnek az érintettek.

Hogyan igényelhető vissza a gyógyszeradóra jutó áfa?

A visszaigénylés többféle módon is történhet, a különböző igényérvényesítési módok azonban eltérő lehetőségeket és kockázatokat rejtenek magukban.  

Az érintettek egyfelől a Novo Nordisk-ügyben hozott európai bírósági döntés alapján kérhetik vissza a gyógyszeradóra jutó áfát. A gyógyszeradóbefizetés mechanizmusában a megtévesztésig hasonlít a támogatásvolumen szerződések alapján teljesített befizetésekre. Ez utóbbiak kapcsán évekkel korábban a Boehringer-ügyben mondta ki az Európai Bíróság, hogy az azokra jutó forgalmi adóval utólag csökkenthető az áfa alapja. Az áfa-visszaigénylés jogalapja mindkét esetben tehát az, hogy ezek a befizetések árengedménynek tekinthetők áfa-szempontból, azaz az értékesítő nem rendelkezhet szabadon a „vevőtől” kapott ellenérték egy részével.

A kérelem mellett vagy helyett az áfatörvény 2024. november 29-től hatályos rendelkezései alapján az áfabevallásban is vissza lehet igényelni a gyógyszeradóra jutó áfát.

Melyik visszaigénylési módot válasszuk?

A gyógyszeradóra jutó áfa visszaigénylésekor számos kérdés merül fel, amelyet előzetesen érdemes tisztázni a kiutalásra kerülő összeg maximalizálása érdekében (pl. visszatérítés módja, időzítése, elévülés számítása, milyen további adókra / befizetésekre jutó áfa igényelhető esetlegesen vissza, kamatigény érvényesítése stb.). 

A legfontosabb tisztázandó dilemma a visszatérítés módja. Mivel jelen esetben az Európai Bíróság a magyar áfatörvény EU jogi aktusába ütközését visszamenőleges hatállyal mondta ki, ezért 2025. április végéig az Adózás rendjéről szóló törvény (Art.) 196. §-a szerinti kérelem terjeszthető elő. A 180 napos jogvesztő határidőn túl kérelem benyújtására már nem lesz lehetőség, onnantól kezdve már csak az áfatörvény vonatkozó rendelkezései alapján, az áfabevallásban, utólagosan lehet csökkenteni az adóalapot a 2023. december 31. után teljesített gyógyszeradóbefizetések kapcsán. Az igény terjedelme szempontjából tehát egyáltalán nem mindegy, hogy 2024. április vége előtt vagy után kérjük-e vissza az áfát.

Mi szól a kérelem mellett?

Az Art. 196. §-a szerinti kérelem keretében több áfa visszaigénylését lehet kockázatmentesen megkísérelni, mint a bevallásban. A kérelmezés során ugyanis a 2023. december 31. előtti gyógyszeradóbefizetésekre jutó (el nem évült) áfa is visszakérhető, míg erre a bevallásos módszerrel nem lesz lehetőség. A kérelmezés további előnye, hogy ebben az eljárásban a legrosszabb esetben nem kapja meg a kérelmező az igényelt áfát, bírsággal viszont nem sújtható. Ezzel szemben a bevallásban történő visszatérítés esetén az esetleges jogosulatlan igénylést szankciókkal is megfejelheti a NAV.

Az Art. 196. § szerinti kérelem esetén további alapvető kérdés, hogy miképpen értelmezhető az elévülés: az elévülésre általánosságban érvényes öt éves szabályok korlátozzák-e az áfa-visszaigénylés terjedelmét, vagy felmerülhet olyan jogértelmezés is, miszerint a 180 napos jogvesztő határidő ebben az ügytípusban egyben maga az elévülési idő is, ami az európai bírósági döntés közzétételétől ketyeg. Az utóbbi jogértelmezés mellett a kérelmezés során időbeli korlátozás nélkül lehetne visszaigényelni a múltbeli áfát.

A fentiek alapján látható, hogy az igényérvényesítés időzítése és annak módja érdemben befolyásolja a visszakérhető áfa összegét és a visszaigénylés kockázatát is. Mivel az Art. 196. §-a szerinti kérelemben több áfát lehet visszaigényelni kevesebb kockázattal, ezért a hátralévő pár hétben érdemes megpróbálkozni azoknak is, akik jogosultak ugyan a befizetett gyógyszeradóra jutó áfa visszatérítésére, de az elmúlt időszakban erre bármely okból kifolyólag még nem kerítettek sort.

A WTS Klient áfatanácsadói folyamatosan figyelik a hazai és nemzetközi adójogi eseteit és az azok nyomán is változó szabályozásokat. Amennyiben szakértői támogatásra lenne szükségük a fentiekkel kapcsolatban, forduljanak bizalommal munkatársainkhoz!

Jelen cikkünk kizárólag az általános tájékoztatást szolgálja és nem tekinthető tanácsadásnak.

Lépjen velünk kapcsolatba!

Amennyiben bármilyen kérdése vagy megjegyzése van a WTS Klienttel, illetve szakmai anyagainkkal kapcsolatban, töltse ki rövid kapcsolatfelvételi űrlapunkat és hamarosan keresni fogjuk Önt.