Az Európai Unió 2025. március 11-én hivatalosan elfogadta a ViDA (VAT in the Digital Age) csomagot, amely az uniós áfarendszer digitalizációját célozza. Az EU áfareformja a március 25-i kihirdetéstől számított 20. napon, április 14-én, hétfőn lép életbe, de a változásokat fokozatosan vezetik be 2025 és 2035 között. A ViDA csomag célja a digitális kereskedelem és a határon átnyúló ügyletek átláthatóságának növelése, az adóelkerülés visszaszorítása, valamint az adminisztrációs terhek csökkentése, az újítások ugyanakkor egyaránt jelentenek komoly kihívásokat és lehetőségeket is a vállalkozások számára.
Az EU áfareformja három fő pillérre épül.
1. pillér: E-számlázás és digitális jelentéskészítés
- 2025-től: A tagállamok kötelezővé tehetik az e-számlázást belföldi ügyleteknél.
- július 1-től: Minden határon átnyúló B2B (business-to-business) és B2G (business-to-government) ügyletre kötelező lesz az e-számlázás, szabványos uniós formátumban. A digitális adatszolgáltatás is kötelező lesz.
- 2035-től: Teljes uniós harmonizáció.
Vállalkozásokra gyakorolt hatás
Komoly informatikai és adminisztratív felkészülést igényel, a cégeknek át kell alakítaniuk a számlázási rendszereiket.
2. pillér: Platformgazdaság
2028. július 1-től: Az EU áfareformja 2. pilléreként a személyszállítást és szállást kínáló platformok (pl., Uber Airbnb) bizonyos esetekben vélelmezett áfaalanyként válnak áfafizetési kötelezetté.
Nem kell áfát fizetniük ezeknek a platformoknak azonban, ha a tényleges szolgáltató érvényes áfaszámot ad meg, és nyilatkozik, hogy ő maga számol el az áfával. A szabály főként azokra az esetekre vonatkozik, amikor az eredeti szolgáltató nem lenne áfaköteles.
A szabály bevezetését 2030. január 1-ig halaszthatják a tagállamok, a KKV-k kivételek lehetnek ez alól a szabály alól.
Egyéb kötelezettségek:
- A platformok B2C (business-to-consumer) facilitációs szolgáltatásainak teljesítési helye ott lesz, ahol az alapszolgáltatás történik.
- Azok az ügyfelek, akik nem adnak meg áfaazonosítót, automatikusan nem adóalanyként lesznek kezelve.
- Azok a platformok, amelyek áruk értékesítését segítik, és harmadik fél tulajdonában lévő árukat tárolnak (pl. raktárban), kötelesek értesíteni a tulajdonost, ha az áruk más országba kerülnek.
Vállalkozásokra gyakorolt hatás
A EU áfareformja 2. pillére szektorspecifikus. Különösen azoknak a platformoknak jelent komoly változást, amelyek személyszállítási és szálláshely-szolgáltatásokat közvetítenek. Azok a szolgáltatók is érintettek, akik ezeket a szolgáltatásokat a platformokon keresztül kínálják, de jelenleg nem kötelesek áfát felszámítani. A jövőben ugyanis a platformokra hárulhat az áfafizetési kötelezettség, és ez hatással lehet az árakra és a bevételekre.
A „vélelmezett szállítói” szabályt a tagállamok eltérő módon alkalmazhatják, ami bonyolíthatja a szabályoknak való megfelelést, különösen a szolgáltatók áfa-státuszának ellenőrzése során. Tagállamonként eltérhet a rövid távú szállásbérlés definíciója is.
3. pillér: Egységes áfaregisztráció
- OSS bővítése (2028. július 1-től): Az EU-n belüli B2C értékesítések egyszerűsített áfabevallása (OSS) új szolgáltatásokra is kiterjed (pl. villamosenergia, földgáz, szerelési szerződések, belföldi értékesítések).
- Energiaellátás (2027. január 1-től): Az OSS-t kiterjesztik az energiaellátásra is (pl. EV-töltés más tagállamban).
- Saját áru mozgása (2028. július 1-től): Új OSS modul lesz az EU-n belüli saját áruk mozgására – elkerülhető a célországban való áfaregisztráció, ha az áru teljes levonásra jogosít. Az új szabály kiváltja a vevői készlet egyszerűsítési szabályt, amelyet ezzel egyidejűleg megszüntetnek.
- Fordított adózás (B2B): A tagállamoknak kötelező lesz alkalmazniuk a fordított adózást, ha az eladó nem, de a vevő áfaregisztrált a célországban – ez csökkenti a külföldi cégek regisztrációs kötelezettségét.
- Live streaming és virtuális események: január 1. óta már új szabályok érvényesek a teljesítési hely meghatározására B2C esetén, ezek az elektronikus szolgáltatások szabályait követik.
Az EU áfareformja az eredeti javaslatban tartalmazta a célország szerinti adóztatást az árrés értékesítéseknél (pl. műtárgyak), ez azonban kikerült a végleges szövegből.
Vállalkozásokra gyakorolt hatás
Bár az EU áfareformja 3. pillérében megfogalmazott új szabályok csökkentik a külföldi áfaregisztrációk szükségességét, nem szüntetik meg teljesen azt. Egy nem letelepedett eladónak például továbbra is regisztrálnia kell abban a tagállamban, ahonnan közösségi értékesítést végez.
A regisztráció hiánya cash-flow hátrányokhoz vezethet, mivel az előzetesen felszámított áfát csak külföldi áfa-visszatérítési eljáráson keresztül lehet visszaigényelni. A cégeknek mérlegelniük kell, hogy fenntartják-e meglévő regisztrációikat, vagy kihasználják az új egyszerűsítéseket.
Miért fontos már most tervezni?
Bár több szabályozási változás csak évekkel később lép életbe, az EU áfareformja által megkövetelt fejlesztések – például az e-számlázás vagy a valós idejű jelentés – komoly pénzügyi és technológiai átalakítást igényelnek. Ez nemcsak a könyvelést, hanem a jogi, adózási és informatikai területeket is érinti.
Kulcsfontosságú lépések a vállalkozások számára:
- Az e-számlázás és digitális jelentéstétel rendszereinek megtervezése
- A platformok szerződéses védelmének felülvizsgálata az áfa-kockázatok áthárítása érdekében
- A vevők státuszának és helyének alapos ellenőrzése
- Felelősség- és kockázatelemzés elvégzése a büntetések elkerüléséhez
Nem minden tagállam vár a ViDA határidőkre
Több tagállam – például Magyarország, Németország, Belgium, Lengyelország, Spanyolország vagy Franciaország – nem várja meg, hogy az EU áfareformja a tervezett menetrendben életbe lépjen, hanem bizonyos területeken már most bevezeti vagy tervezi bevezetni a kötelező e-számlázást és a jelentéstételi kötelezettséget. Ezért célszerű rövid távon is figyelemmel kísérni a nemzeti szabályozási változásokat, hogy a vállalkozások időben reagálni tudjanak.
Mi vár ránk a következő években?
Az EU áfareformja átformálja az uniós áfa-szabályozást a digitális kor elvárásainak megfelelően. Az új szabályok nemcsak az e-kereskedelmet, hanem szinte minden vállalkozást érintenek.
A felkészülés nem halogatható: érdemes már most megkezdeni az üzleti folyamatok felülvizsgálatát, IT-rendszerek fejlesztését és a jogi környezet értékelését, hogy a cégek ne kockáztassanak későbbi bírságokat, késedelmeket vagy működési fennakadásokat.
A WTS Klient áfaszakértői több évtizedes szakmai tapasztalatukkal nemcsak a hazai, de a nemzetközi áfaszabályozás terén is hatékonyan tudják támogatni ügyfeleiket. Forduljon hozzánk Ön is bizalommal, ha a cége nemzetközi, EU-n belüli tranzakciókban érintett, és kérdései merülnek fel, hogy milyen változásokra kell készülnie az EU áfareformja kapcsán!