A számviteli törvényben rögzített alapelvek, értékelési előírások alapján ki kell alakítani és írásba kell foglalni a társaság adottságainak, körülményeinek leginkább megfelelő számviteli politikát. Sokan azonban már az elején megtorpannak. Mégis hogyan álljanak neki? Mi is az a számviteli politika? Mik azok a kötelező tartalmi elemek, amiket egy számviteli politikának tartalmaznia kell, illetve mikorra és kinek kell elkészíteni? A döntéshozókban számos kérdés merül fel, mi ezekre igyekszünk most válaszolni.
Mikorra kell elkészíteni a számviteli politikát?
Az újonnan alakuló gazdálkodó szervezet a számviteli politikáját és a kapcsolódó szabályzatokat a megalakulás időpontjától számított 90 napon belül köteles elkészíteni. Törvénymódosítás esetén a változásokat azok hatálybalépését követő 90 napon belül kell a számviteli politikán keresztülvezetni. Szintén 90 napos határidő van azokra a frissítésekre, illetve módosításokra, amelyek a gazdálkodó szervezet tevékenységének megváltozása, értékelési eljárásaiban történt változások miatt szükségesek.
Ki felelős a számviteli politika elkészítéséért?
A számviteli politika elkészítéséért, annak valódiságáért és módosításáért a gazdálkodó szervezet képviseletére jogosult személy felelős. Természetesen az elkészítésben nagy feladatot vállal a számviteli, illetve pénzügyi feladatokat ellátó személy/szervezet is, szoros együttműködésben a gazdálkodó szervezet vezetőségével, hiszen a számviteli politika leginkább a számvitellel és pénzügyi elszámolásokkal kapcsolatos feladatokat, illetve eljárásokat szabályozza.
Mit tartalmaz a számviteli politika?
A számviteli politika tartalmazza a társaságra jellemző szabályokat, előírásokat és módszereket, amelyekkel a társaság meghatározza, hogy mit tekint a számviteli elszámolás, az értékelés szempontjából lényegesnek, nem lényegesnek, jelentősnek, nem jelentősnek, kivételes nagyságú vagy előfordulású bevételnek, költségnek, ráfordításnak. A számviteli politikában határozza meg a társaság, hogy a törvényben biztosított választási, minősítési lehetőségek közül melyeket, milyen feltételek fennállása esetén alkalmaz, illetve, hogy az alkalmazott gyakorlatot milyen okok miatt kell megváltoztatni.
A számviteli politika részét képező szabályzatok a következők:
- eszközök és források értékelési szabályzata
- eszközök és források leltárkészítési és leltározási szabályzata
- önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzat (Ez alól a kötelezettség alól mentesül az egyszerűsített beszámolót, egyszerűsített éves beszámolót készítő társaság, továbbá az a vállalkozás, ahol az eladott áruk beszerzési értékével és a közvetített szolgáltatások értékével csökkentett nettó árbevétel valamely üzleti évben az 1 milliárd forintot, vagy a költségnemek szerinti költségek együttes összege az 500 millió forintot nem éri el. Ha ezen értékhatárokat meghaladja, a következő üzleti évtől a saját előállítású termékeknél és a nyújtott szolgáltatásoknál az önköltséget az önköltségszámítás rendjére vonatkozó belső szabályzat szerinti utókalkuláció módszerével kell megállapítania.)
- pénzkezelési szabályzat
- bizonylati rendre vonatkozó szabályzat
A számviteli politika kialakítása során a társaság vezetőinek többek között az alábbi fontos kérdésekben kell dönteniük:
- könyvvezetés módja
- a mérleg választott formájának megállapítása
- az eredmény-kimutatás választott formájának megállapítása
- a mérleg és az eredmény-kimutatás további tagolása, amennyiben szükséges
- kiegészítő melléklet kötelező tartalma
- alkalmazott számviteli elvek
- könyvvezetés rendje
- könyvviteli zárlat rendje
- könyvvizsgálat, amennyiben az törvényileg nem kötelező
- beszámoló elkészítés és letétbehelyezés ütemezése, felelősségi körök
- céltartalék képzés
- az értékvesztés és az értékvesztés visszaírásának elszámolása
Összességében tehát a számviteli politika számos pontjának kialakításakor a vállalkozás vezetősége dönt, hiszen többféle választási lehetőség van a tartalmat illetően. Azonban minden esetben úgy kell kialakítani a számviteli politikát, hogy az abban rögzített szabályok betartásával megbízható és valós információkat tartalmazó beszámolót lehessen összeállítani, az igényeknek megfelelően biztosítva a vezetői számvitel információ-igényét, valamint segítve a belső, illetve a külső ellenőrzést is.
Amennyiben most készíti el, vagy frissíti fel számviteli politikáját, szívesen segítünk. Az elmúlt húsz évben több száz cégnek készítettük el, vagy vizsgáltuk át a szabályzatát. Könyvelési csapatunk várja jelentkezését e-mailben, vagy telefonon!